fbpx

WWOOFing – dobrovolnická činnost

Před několika lety jsem se rozhodla, že se naučím španělsky. Nějaké ty základy jsem měla, jen to mluvení mi trochu zadrhávalo. Jsem takový ten typ studenta, co se bojí udělat chybu, a tak raději mlčí. Jakmile jsem ale hozena do vody, začnu plavat. A tak jsem se rozhodla, že na několik týdnů a možná měsíců odjedu do Španělska jako dobrovolnice.


Moc jsem nevěděla, na koho či na co se obrátit. Když jsem ale začala brouzdat po internetu vyskočila na mně stránka heplx.net, která nabízí různé dobrovolnické práce. Ať už od hlídání, doučování dětí, tvoření webovek či práci v zemědělství. Kontaktovala jsem pár hostitelských rodin, a nakonec jsem odjela na malou rodinou farmičku mezi Valencií a Aliacante. A odtamtud jsem se po měsíci přesunula na jih k Esteponě.


Byla to pro úžasná zkušenost, poznala jsem zajímavé lidi, situace a životní příběhy. A hlavně jsem se pořádně rozmluvila španělsky.

My jako hostitelská rodina

Teď se ta role ale obrátila. S manželem jsme před pár lety založili malou farmu v Itálii a vzhledem k tomu, že jsme tu jen my dva a naše dvě malá stvoření, hodí se nám pár schopných rukou na výpomoc. Rozhodli jsme se zaregistrovat na stránkách WWOOF a teď jsme my onou hostitelskou rodinou hledající dobrovolníky, kteří jsou ochotni nám pomoci v našich každodenních aktivitách.

 

 

Co to je ten WWOOF?

 

Přesný název je Worl Wide Opportunity on Organic Farm (celosvětová příležitost na ekologických farmách). Dalo by se říci, že je to celosvětová síť, která umožňuje dobrovolníkům najít hostitelskou eko farmu, kde se bude podílet na práci a odměnou mu bude jídlo a ubytování.

Tato platforma existuje více jak třicet let, ale v České republice jí můžete využít od roku 2003.

 

Jak WWOOF funguje?

Pokud se rozhodnete stát dobrovolníkem či hostitelskou rodinou, je nutné se zaregistrovat na jejich stránkách (www.wwoof.net) a uhradit roční poplatek.

 

Pokud jste hostitelská farma, čeká vás kontrola od vedoucího regionální pobočky WWOOF. Přijede přímo k vám a zkontroluje, zda hospodaříte v rámci eko farmaření. Nemusíte být certifikovaná eko farma, ale musíte dodržovat principy ekologického zemědělství.

 

Navíc s ním proberete, jak WWOOFing funguje a na co se např. vztahuje pojištění, které je v rámci ročního poplatku zahrnuto a které kryje případné úrazy budoucího dobrovolníka. Nesmíte ho ale např. nechat řídit traktor či řezat stromy motorovou pilou… V případě úrazu toto pojišťovna nehradí.

 

Dobrovolník pracuje 4-6 hodin denně a má dva dny volno. Všechno ale záleží na domluvě a samotné motivaci dobrovolníka. Potom co se písemně či telefonicky dohodnete a proberete všechny možné detaily, které vás napadnou, přijmete žádost dobrovolníka, který vás kontaktoval.

 

Naše registrace u WWOOF Italia

 

Byli jsem překvapeni, když nám bylo oznámeno, že ještě, než přijmou naše členství, musí dojít ke kontrole. Což já osobně vnímám jako něco pozitivního a profesionálního. 

 

Přijela vedoucí pobočky WWOOFingu pro Parmu a zůstala tu asi dvě hodiny. Vyptávala se, jak hospodaříme, byla se podívat na naše zvířata, pozemky a vysvětlila nám, jak to vše funguje i na co se máme připravit… Po několika dnech a po zaplacení ročního poplatku, který v našem případě jako hostitele v Itálii činil 35 euro, byla schválena naše žádost o členství.

 

První zkušenost

 

Jsme ve WWOOFingu docela noví, registrovali jsme se v srpnu roku 2020. Začalo období Covidu a naše farma pozbývala jakýchkoliv referencí. Moc žádostí jsme tedy zpočátku neměli.

 

Až pak konečně nás kontaktoval Michele. Nevím, zda bylo dobře, že náš první dobrovolník byl právě on.

Proč?

Protože byl prostě TOP a laťku pro další dobrovolníky nastavil opravdu hoooodně vysoko. Stal se součástí naší rodiny a v současnosti patří mezi naše přátelé. Kompletně se zapojil do našich každodenních aktivit. 

Pomáhal sázet brambory, čistit les, uklízel v kurníku a u ovcí, někdy i uvařil nebo upekl buchtu. Prostě nádhera. Takovou pomocnou sílu by chtěl asi každý.

Negativní zkušenosti?

 

Na co se asi člověk musí připravit je i to, že vás jako hostitele mohou kontaktovat osoby, které chápou WWOOFing jako snadnou cestu dostat se do Evropy a získat pracovní povolení. Což se stalo i nám.

 

Kontaktoval nás Mohamed z Maroka s tím, že by přijel vypomoci. Řekli jsme si, proč to nezkusit. Odepsala jsem mu a po detailním popisu, jak to u nás doma funguje, jsem jeho žádost přijala.

 

Druhý den mi hned volal vedoucí WWOOF. Informoval mě, že s velkou pravděpodobností Mohamed nedostane vízum. Byl totiž začátek Covidu a získat turistické vízum z Maroka do Itálie bylo dost obtížné. Takže jsem to odepsala Mohamedovi, který mě následně požádal o pracovní smlouvu… To jsem odmítla. Takhle WWOOFing nefunguje.

 

Překvapila mě ale samotná profesionalita WWOOFingu. To že někdo bude kontrolovat přijaté žádosti o dobrovolnictví jsem netušila. Navíc vedoucí pak i zasáhl v negativním komentáři Mohameda na náš účet.

 

Dobrovolník zvyklý na obsluhu

 

Po telefonu působil docela v pohodě, informatik z Milána, co chce zkusit život a práci na venkově. Ale když přijel, mého manžela málem omývali. Dovezl ho tatínek. Bydlíme asi hodinu a půl od Milána a rozhodně jsme nečekali, že ho doveze rodič a dotáhne si obrovský kufr na kolečkách.

 

Měl zůstat min 14 dní. Vydržel to však pouhých 9 dní a pak řekl, že se musí vrátit do Milána. Ve finále jsme byli rádi, jelikož to byl typ osoby, které musíte organizovat téměř celý den. Bylo mu 24 let a bylo vidět, že celý svůj život žije u rodičů. Ráno se nasnídal a čekal, jestli po něm něco budeme chtít. Ne že by řekl: „Tak já ti s tím pomůžu.“ nebo se zeptal: „Co budeme dneska dělat?“ 

 

Ne, ne, prostě si sedl a čekal.

 

Na jídlo přišel z pokoje, sedl si, najedl a odešel. Já jsem po něm uklidila a zavolala ho s tím, že půjdeme ven např. sklízet zeleninu…

 

První 3 dny jsem si říkala a akceptovala, že si musí zvyknout, ale pak už jsem to nevydržela. Řekla jsem mu, že se bude muset trochu více zapojit a že by mohl i někdy umýt nádobí. A celkově jsem mu vysvětlila, jak to mimo domov rodičů vypadá. Alespoň tedy z mého pohledu.

 

Po této promluvě do duše se to trochu zlepšilo, ale pak mu prý náhle volali z práce a on se musel rychle vrátit domů.

Moje doporučení

Než akceptujeme jakoukoliv žádost, domluvíme se se zájemcem na telefonickém hovoru. Popíšu, jak u nás vypadá každodenní život a naše požadavky. Také specifikuji, co se u nás jí. Nejsme vegani či vegetariáni, takže pokud má někdo nějaké zvláštní požadavky v kuchyni, musí si poradit sám.

Zároveň jen tak mezi řečí humorně nadnesu, že nejsme hotel či nějaké jiné místo pro dovolenou s all inclusive. To že nám tady někdo vypomáhá za stravu a ubytování neznamená, že po něm budu uklízet nádobí či vysávat v jeho pokoji….

Zájemce také připravuji na to, že máme dvě malé děti, takže moc ticha a klidu u nás není. Kolikrát jsem se přistihla, že bývám po telefonu i dost drsná. Na tvrdo, i když s úsměvem, popíšu, jak to u nás chodí. A pak se ptám zájemce, co od WWOOFingu očekává, co umí, co se chce naučit či zda má již nějaké zkušenosti atd.


Holt preferuji pořádně na začátku vyděsit a když přijedou, tak to většinou není tak hrozné, jak jsem popisovala po telefonu.

Celkově si myslím, že počáteční domluva a komunikace je velmi důležitá. A předejte tak nechtěným překvapením. I když i ta se mohou objevit.

Na tvrdo, i když s úsměvem, popíšu, jak to u nás chodí. 

 

A pak se ptám zájemce, co od WWOOFingu očekává, co umí, co se chce naučit či zda má již nějaké zkušenosti atd.

Holt preferuji pořádně na začátku vyděsit a když přijedou, tak to většinou není tak hrozné, jak jsem popisovala po telefonu.

Celkově si myslím, že počáteční domluva a komunikace je velmi důležitá. A předejte tak nechtěným překvapením. 

I když i ta se mohou objevit.

Závěrem

Jsme malá rodinná farma, na které pracuje můj manžel i já a máme dvě malá dítka. Takže se musíme dobře zorganizovat, kdo co bude dělat a kdo uvaří a bude hlídat ratolest. Bývají období, a to především na jaře, kdy je to hodně náročné. A proto jsme rádi, že můžeme být součástí WWOOFingu a přijmout většinou motivované lidi, kteří nám pomohou.

Zároveň nás to stále učí, že každá osoba je originál. Někdo je rychlejší, někomu to trvá, někdo je introvertní a někomu se ta ústa nezavřou… 🙂 A my se tomu snažíme přizpůsobit.

Je to pro nás i určitá forma cestování. 

 

Původně jsme s manželem hodně pendlovali a od té doby, co máme zvířata a dítka si toho cestování moc neužijeme. 

Ale díky WWOOFingu k nám zavítají lidé jak z Itálie, tak i z jiných zemí či kultur. A my tak můžeme diskutovat, jak to vypadá a funguje jinde a ochutnat jejich tradiční jídla. 

Jako např. s naší dobrovolnicí z Belgie, která je původem z Turecka a připravila nám úžasné turecké masové kuličky.



Být dobrovolníkem či hostitelskou rodinou je pro lidi, co mají trpělivost, rádi se učí a poznávají. Jsou ochotni poslouchat i jiné názory a úhly pohledu.


Takže pokud víte a cítíte, že potřebujete pomoc na vaší eko farmě, nemáte finanční prostředky, abyste někoho najali, ale jste trpěliví, přizpůsobiví a nevadí vám vysvětlování, zkuste WWOOF. 🙂.