Takže co s tím?
Pokud chybí včelí matka, spojím včelstvo s nějakým hezkým oddělkem nebo slabým včelstem, kde ta včelí královna je. To samé provedu i s úlem, kde je trubcokladná matka, ale té se musím prvně zbavit.
V případě trubčice (dělnice s aktivními vaječníky) je to trochu komplikovanější. Ona totiž není moc poznat. Je většinou velká jak normální dělnice, takže ji mezi ostatními nepoznáte. I když mně osobně se již stalo, že jsem ji poznala, jelikož byla od pohledu jiná a trochu větší než ostatní dělnice.
Jestliže se vám jim nepodaří vizuálně odhalit, budete muset vzít úl, přenést někam dál od stanoviště (asi 20 m) a všehny včelky z úlu a z mezistěn vysypat a omést. Úl s mezistěnami pak vrátíte na původní místo. Dělnice se vrátí zpátky, jen trubčice je příliš těžká a do úlu už nedoletí. Za asi dva dny toto včelstvo spojíte s nějakým slabým včelstvem nebo s oddělkem.
Kleštík včelí (Varroa destructor)
Samozřejmě že podzimní období je také stěžejní v rámci ošetření včel proti kleštíku včelímu. A to už jak alternativními způsoby či těmi klasickými. Já to řeším většinou ke konci října, kdy včelí matka přestala plodovat a ošetřím včelstva roztokem kyseliny šťavelové.
Je důležité mít na zimu připravená silná včelstva s nízkým počtem kleštíka včelího. A ošetření proti tomuto parazitu by němělo být podceňováno.